MANOWAR Hakkında

Joey DeMaioManowar 1980'in sonunda New York Auburn'de doğdu. Başlangıçta Joey DeMaio Black Sabbath için bass/pyrotech olarak çalışıyordu. Sabbath İngiltere de New Castle City Hall'da bir gösteride çalarken Joey ManOwaR'un gerçek gitaristi Ross The Boss'la tanıştı.O sırada Ross The Boss, Sabbath destekli bir grup olan Shaking Street için çalıyordu.Her ikisi de içlerindeki bu metal sevgisini paylaştıkları için ManOwaR fikrinde birleşmeleri uzun sürmedi. Daha sonra metalin en büyük sesi olan Eric Adams ve baterist Donny Hamzik'i bulduktan sonra ManOwaR ilk albümleri olan BATTLE HYMNS'i çıkardı.

ManOwaR yeni bir firmayla anlaştığında kayıt kontratlarının imzasını kanla attılar( böylece bir ilke daha imza atmış oldular). İkinci albümleri INTO GLORY RIDE da göze çarpan en önemli şey bagetleri müthiş bir şekilde kullanan Scott Columbus oldu, öyle ki Scott'un korkunç vuruşları karşısında standart bateriler dayanmıyor, paramparça oluyordu, bu yüzden özel yapım paslanmaz çelik baterilere ihtiyaç duydular.

Altı günde kayıtları ve miksleri hazırlandı, ManOwaR'un üçüncü albümü HAIL TO ENGLAND adını taşıyordu. Bu albüm gruba Büyük Britanya turnesinin haberini veriyordu.Vikinglerin 878'de kuzey İngiltere'yi işgalinden beri böyle büyük bir güç görülmemiştir. Dördüncü albümleri SIGN ON THE HAMMER'ın desteği ile grup SPECTACLE OF MIGHT adlı turnelerinde her yeri ezip geçerken bütün Avrupa ManOwaR'un sesini duymuştu bile. Bu olaydan sonra ManOwaR dünyanın en yüksek sesli grubu olarak Guinnes rekorlar kitabına geçti.

SIGN OF THE HAMMER'ın hemen ardından grup FIGHTING THE WORLD isimli albümü piyasaya sürdü. ManOwaR bu albümlerinde bütün Avrupa da fırtınalar estirdiler. ManOwaR bu sel gibi sürüyü tatmin edebilmek için daha vahşi, daha gürültülü ve daha sert çalıyor, hayranları sahnede onlarla birlikte şarkı söylüyor hatta gitar çalmaya bile davet ediliyordu.

Grubun bir sonraki albümü KINGS OF METAL geniş hayran kitlesi tarafından grup üyelerine adanmıştı. Grup The Crown And The Ring parçasını 100 kişiden oluşan kilise korosuyla birlikte yapılan kaydı için Birmingham'daki st.Paul katedraline gitti. Bu görkemli yapıtta KINGS OF METAL'daki diğer parçalarında olduğu gibi tam bir orkestranın özelliği vardı. Bu MANOWARdönüm noktası olan kaydın ispatı için tam iki turne gerekti. Hayranları grubun yeni takdimi için tam 4 yıl bekledi. Bu zaman zarfı içinde ManOwaR New York ta kendi stüdyosunu kurdu, bu stüdyo'ya besteci Richard Wagner'in evinden sonra Haus Wanfried adı verildi. Oradan grubun yedinci albümü THE TRIUMPH OF STEEL çıktı. Bu albümde 70 dakikalık metal gücünü duymak mümkündü. Homer'in The Illiad adlı eserinden esinlenerek yapılan Achilles Agony And Ectasy isimli şarkı tam 28 dakika sürüyordu. THE TRIUMPH OF STEEL albümü Almanya'da listelere 39 numaradan giriş yaptı ve hiçbir single veya klip yayınlanmadan 8 numaraya kadar çıktı. Albüm Yunanistan'da piyasaya sürüldüğünde ManOwaR hayranları yeni CD'yi ilk dinleyenler arasına girebilmek için Atina'daki en büyük müzik mağazasına hücum ettiler. THE TRIUMPH OF STEEL albümüne talep o kadar çoktu ki aceleyle piyasaya daha fazla kayıt sürüldü. Atina'daki ilk konserlerinde grup 15.000 metal manyağına karşı çaldı.

( Çeviri : Barış AKIN, ßrok£N® )